Wnętrza

Sprawdzone materiały na pościel

Co wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej pościeli? Odpowiedź na to pytanie staje się mało ważna, gdy wchodzimy do sklepu z pościelą i przed naszymi oczami ukazuje się moc deseni, kolorów i faktur. Zamiast polegać jedynie na walorach estetycznych i pierwszym wrażeniu, zapoznajmy się bliżej z tkaniną, z której stworzony jest dany komplet. W dzisiejszym poradniku skupiamy się na wadach, zaletach i cenach najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do produkcji pościeli.

Pościele „wymagające”

Pościeli używamy bez przerwy, toteż komplety regularnie poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym – praniu i prasowaniu. Jeśli wybierzemy materiał, który wymaga szczególnych środków do prania i długiego prasowania, może dojść do sytuacji, że niechętnie będziemy używać takiej pościeli i komplet przeleży w szafie całe miesiące, a nawet lata. Odwiedzając sklep z pościelą, warto zastanowić się, czy utrzymanie w idealnym stanie danego kompletu nie będzie zadaniem, które nas przerośnie.

Z największym luksusem kojarzy się oczywiście pościel jedwabna. Jest przyjemna dla ciała, delikatna oraz świetnie nadaje się dla alergików (ma właściwości antystatyczne, więc nie przyciąga kurzu). Niestety do takiego materiału musimy kupić specjalne środki piorące, co oznacza, że prawdopodobnie będziemy prać ją oddzielnie (chyba że posiadamy inne tekstylia jedwabne o podobnym kolorze). Prasowanie jedwabiu również nie należy do najłatwiejszych. Trzeba to robić ostrożnie i dopiero po przełożeniu poszewek „na lewą stronę”. Dodatkowo cały proces wymaga od nas odrobiny wprawy – zbyt długie przytrzymanie żelazka na materiale może przyczynić się do powstania błyszczących plam. Z tego powodu, dla dodatkowego zabezpieczenia, poleca się prasować jedwab przez dodatkowy materiał.

Dość trudnym materiałem jest również len. Podobnie, jak lniane ubrania, lniana pościel bardzo szybko się gniecie i jest oporna na prasowanie. Materiał posiada wiele zalet, np. bardzo dobrze wentyluje skórę i posiada właściwości antyalergiczne. Jeśli jednak nie chcemy spędzać długiego czasu przy desce do prasowania, warto być może wybrać inną opcję. Na szczęście sklepy z pościelą posiadają na tyle szeroką ofertę, że bez problemu można znaleźć materiały, które dają komfort, i jednocześnie są łatwe w utrzymaniu.

Zobacz także:

Sprawdzone rozwiązanie, które nie wymaga szczególnej pielęgnacji

W tym miejscu nie można nie wspomnieć o bawełnie. Materiał od lat cieszy się ogromną popularnością; to właśnie pościel z bawełny najczęściej spotkać można w polskich domach. Bawełna najczęściej charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i dużą odpornością na uszkodzenia, chociaż, oczywiście, wiele zależy od tego, czy kupimy pościel dobrej jakości. W sklepach z pościelą znajdziemy różnorodne warianty bawełniane, m.in. bawełnę satynową, flanelową, korę czy bawełnę egipską.

Bawełna satynowa swoją nazwę zawdzięcza rodzajowi splotu. To on sprawia, że materiał zyskuje charakterystyczny połysk. Cieszy się dużą popularnością – sklepy z pościelą oferują ogromny wybór różnorodnych rozmiarów, kolorów i deseni w wersji bawełniano-satynowej. Jeśli więc poszukujemy rozwiązania tańszego i przystępniejszego w pielęgnacji niż pościel z jedwabiu, bawełna satynowa będzie strzałem w dziesiątkę. Flanela z kolei jest bardzo miła dla ciała, jest miękka i posiada charakterystyczną puszystość. Z tego powodu w sklepie z pościelą na dziale dziecięcym często znajdziemy właśnie komplety z flaneli. Pościel z kory posiada charakterystyczną strukturę, przypominającą korę. Jest najtańszą odmianą pościeli bawełnianej, ale osoby, o szczególnie wrażliwej skórze uskarżać się mogą na lekką chropowatość tego materiału. Bawełna egipska jest grubsza, wytrzymała i świetnie prezentuje się nawet po dłuższym czasie eksploatacji, toteż często wykonuje się z niej również koszule.
Jak widać, bawełna niejedno ma imię. Szeroka oferta bawełniana w sklepach z pościelą pozwala dobrać rozwiązania właściwie „pod każdego”, np. jeśli nie przepadam za prasowaniem, warto zdecydować się na bawełnę satynową (wystarczy ją tylko równo rozwiesić).

Kilka słów o cenach

Dobierając odpowiednią dla siebie pościel, nie da się pominąć kryterium ceny. Najtańsze są pościele wykonane z materiałów syntetycznych. Niestety taki komplet po kilku praniach nie wygląda zbyt atrakcyjnie, bo bardzo szybko powstają nieestetyczne zmechacenia. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest dołożenie ok. 30 złotych i zakup pościeli bawełnianej (najtańszy komplet kupić można już za 50 złotych). Zdecydowanie najdroższą opcją z tej kategorii jest pościel z bawełny egipskiej – zapłacimy za nią od 300 do nawet 700 złotych. Na samym szczycie cenowej drabiny plasują się pościele wykonane z jedwabiu (do najpopularniejszych jedwabiów zaliczamy adamaszek i żakard). Za najbardziej ekskluzywne modele zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli bardzo zależy nam na takim rozwiązaniu, obserwujemy promocje. Każdy sklep z pościelą co pewien czas oferuje rabaty, dzięki którym taki drogi zakup może stać się bardziej przystępny dla naszego budżetu.