Pochodzisz z Ukrainy i poszukujesz pracy na terenie Polski? A może jesteś pracodawcą, a Twoja firma ma ofertę pracy dla ludzi o ukraińskich korzeniach? Wasze potrzeby uzupełniają się. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć na temat pracy dla Ukraińców w Polsce.
Tereny Polski są zamieszkałe aż przez 2 miliony Ukraińców. Większość z nich znajduje tutaj zatrudnienie https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/oferty-pracy/ w budownictwie, ale część posiada umowy w hotelach, przemyśle, handlu, turystyce i gastronomii.
Większość Ukraińców przyjeżdża do Polski ze względu na nieciekawą sytuację gospodarczą i polityczną swojego ojczystego kraju. W kwestii zarobków, różnica także jest kolosalna: Ukraińcy, którzy są zatrudnieni w Polsce zarabiają prawie 5 razy więcej niż pracując na terenie swojego kraju! Jednak nie jest to jedyny powód, który sprawia, że obywatele Ukrainy chętnie podejmują współpracę z Polakami. Bardzo ważną kwestią są przede wszystkim odpowiednie stosunki między pracodawcami a przyjezdnymi. Blisko połowa Ukraińców ocenia polskich pracodawców dobrze, 9% bardzo dobrze, a jedynie 7% źle. Oprócz tego, aż 58,3% przyjezdnych pochodzących z Ukrainy odpowiedziało, że pracodawcy zapewniają im lokum, a 33,5% — wyżywienie.
Jakie są korzyści z zatrudniania Ukraińców dla polskich pracodawców?
Do Polski zaczyna przyjeżdżać bardzo dużo osób pochodzących z Ukrainy, którzy posiadają wysokie kwalifikacje do wykonywania sporej części zawodów. Dodatkowo, zapewnienie pracy dla Ukraińców stało się teraz o wiele prostsze. 11 czerwca został wprowadzony ruch bezwizowy między krajami Schengen a Ukrainą. Obywatel Ukrainy może przyjechać do Polski bez wizy na maksymalnie 90 dni. Warunki jakie musi spełnić to posiadanie ważnego paszportu biometrycznego i środki, za które będzie w stanie się tu utrzymać. Dodatkowo, obywatel Ukrainy musi:
– określić cel w jakim przyjeżdża do Polski i wskazać, czy ma on charakter turystyczny, rodzinny, czy ma związek z podjęciem pracy
– wskazać gdzie będzie mieszkał podczas pobytu oraz udowodnić, że posiada źródło dochodu
– okazać odpowiednie dokumenty potwierdzające, że wcześniej nie uzyskał odmowy wjazdu na teren Polski lub innego kraju należącego do Unii Europejskiej
– pokazać, że według opinii publicznej nie uchodzi za osobę, która zagraża społeczeństwu.
Legalna praca dla Ukraińców na dłuższy okres czasu – co trzeba zrobić?
- Pierwszym krokiem jaki powinien wykonać każdy obywatel Ukrainy starający się o pracę w Polsce jest wyrobienie pozwolenia
Dokument ten posiada maksymalną datę ważności przez 3 lata. W celu uzyskania tego pozwolenia, niezbędne jest złożenie wniosku do odpowiedniego organu o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy.
Następnym krokiem jest wykonanie odcisku palca. Później trzeba już tylko poczekać na decyzję urzędu.
Koszt zezwolenia na czasowy pobyt i pracę dla Ukraińców wynosi 500 złotych. W skład tej kwoty wchodzi 440 złotych opłaty skarbowej oraz 60 złotych za wydanie karty pobytu.
- Uzyskanie pozwolenia na wykonywanie pracy
W przypadku, gdy pracodawca zapewnia pracę dla Ukraińców https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/dla-pracownikow/, jest zadowolony z jej przebiegu i chce ją kontynuować, nie ma żadnych przeszkód. Przed upływem 3 miesięcy niezbędne jest złożenie wniosku o zezwolenie na wykonywanie pracy do urzędu wojewódzkiego. Istnieje sześć rodzajów zezwoleń na pracę:
- Zezwolenie na pracę typu A – dla obcokrajowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej z pracodawcą, który posiada swoją kwaterę / miejsce zamieszkania w Polsce.
- Zezwolenie na pracę typu B – przeznaczone dla członków zarządu przedsiębiorcy odnotowanym we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego lub spółki kapitałowej w organizacji. Ukrainiec ten musi być na terenie Polski przez cały okres przekraczający 6 miesięcy.
- Zezwolenie na pracę typu C – dla osób podejmujących pracę u zagranicznego pracodawcy, którzy zostali oddelegowani do Polski na okres przekraczający 30 dni.
- Zezwolenie na pracę typu D – dla tych, którzy podejmują pracę u zagranicznego pracodawcy nie posiadającego zorganizowanej działalności w Polsce i są delegowani do Polski po to, aby świadczyć usługi eksportowe, tj. usługi tymczasowe i okazjonalne.
- Zezwolenie na pracę typu E – dla osób przebywających na delegacji pracowniczej na terenie Polski na okres dłuższy niż 30 dni w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
W 2018 r. zostało wprowadzone również:
- Zezwolenie na pracę typu S – dla osób, które podejmują pracę sezonową w Polsce.
Jakie umowy o pracę dla Ukraińców?
Zapewniając pracę dla Ukraińców trzeba liczyć się z tym, że ich zatrudnienie przebiega dokładnie na tych samych zasadach, co zatrudnienie Polaków. Umowy o pracę i podatki są dokładnie takie same także w przypadku obcokrajowców. Jak zatrudnić Ukraińca na podstawie umowy prowizyjnej?
Minimalna płaca wynosi 13 zł brutto za godzinę pracy, czyli dokładnie tyle samo, co dla obywateli Polski. Problemem, który pracodawca może napotkać po drodze jest sytuacja, w której obywatel Ukrainy posiada już inną umowę zlecenia (szczególnie w przypadku, gdy jest to umowa z innym polskim pracodawcą). W takiej sytuacji składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne będą płacone dobrowolnie.