Podologia - jak dbać o stopy?
Uroda, Zdrowie

Podologia – jak dbać o stopy?

Podologia – jak dbać o stopy? Na codzienną pielęgnację stóp składa się wiele czynności, których celem jest zachowanie ich w dobrej kondycji i zdrowiu. Specjaliści z dziedziny podologii dają swoim pacjentom cenne wskazówki co do profilaktyki tej części ciała. Pomagają one w unikaniu błędów skutkujących poważnymi dolegliwościami skóry stóp i paznokci. Co ważne, o stopy należy dbać przez cały rok, a nie tylko, kiedy pokazuje je publicznie. Na czym dokładnie polega pielęgnacja stóp?

Codzienne mycie stóp

Najważniejsze jest to, aby stopy myć codziennie. Powinno się to robić pod bieżącą wodą. Zbyt długie moczenie skóry powoduje jej rozpulchnienie, co może przyczynić się do uszkodzenia naskórka. W pielęgnacji stóp przyda nam się dobrej jakości środek myjący, oczywiście najlepiej ten o naturalnym składzie. Kosmetyk ten może mieć w sobie takie składniki jak: wyciągi z ziół, kwas pantotenowy czy witaminy. Co ważne, po wymyciu skóry zawsze ją dokładnie osuszajmy, a w szczególności przestrzenie między palcami. Należy to robić delikatnie, bez zbyt intensywnego tarcia skóry ręcznikiem.

Prawidłowa kosmetyka

Inną ważną kwestią jest aplikowanie odpowiednich preparatów na stopy. Przed nałożeniem kosmetyku, warto jeszcze spiłować pięty i podeszwę przy użyciu gruboziarnistej tarki. Potem nakładamy kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji, mogą być to pianki, balsamy, kremy. W przypadku osób, z bardzo suchą skórą i problemem pękających pięt, podolodzy zalecają stosowanie środków nawilżających dwa razy dziennie (rano i wieczór). Jeśli chodzi o pacjentów cierpiących na nadmierną potliwość stóp, im polecane są specjalne pudry i inne kosmetyki przeciwpotne. Specjalista pomoże nam w dobraniu odpowiednich produktów do używania latem i zimą.

Regularne i właściwe obcinanie paznokci

Nigdy nie obcinajmy paznokci zbyt krótko. Pamiętajmy też, aby nie pozostawiać ostrych kantów, które mogłyby uszkodzić skórę. Obcinaniem paznokci najlepiej zająć się po kąpieli, kiedy to płytka paznokciowa jest bardziej miękka. Do zabiegu przyda nam się pilniczek. Nożyczki i obcinaczki nie są zalecane.

Wygodne obuwie

Podologia - jak dbać o stopy?
Podologia – jak dbać o stopy?

Podczas konsultacji u podologa zawsze zwraca on uwagę na rodzaj obuwia noszonego przez pacjenta. Przyglądając się grubości podeszwy, zużyciu wkładki, materiału wykonania butów tudzież wysokości szpilki, może on dojść do wielu wniosków. Ocenia w ten sposób nasz tryb życia i może ustalić prawdopodobne przyczyny naszych problemów ze stopami. Chcąc zadbać o ich zdrowie, bardzo ważną kwestią jest więc wybór dobrych butów, które zapewnią nam wysoki komfort noszenia przez cały dzień. Muszą być one:

  • dopasowane rozmiarem- nie mogą być zbyt małe, za duże czy za wąskie. Muszą też posiadać szeroki i wysoki nosek, który pozwoli pacom na swobodny ruch,
  • wykonane z oddychającego materiału- musi on przepuszczać powietrze, co przeciwdziała zaparzeniu się stopy w okresie letnim. Polecane są zwłaszcza modele wykonane ze skóry naturalnej,
  • wyposażone w grubszą podeszwę- najlepiej jeśli jej grubość wynosi od 1 do 5 cm. Płaska podeszwa przyczynia się do zwiększonego nacisku stopy na twardą nawierzchnię, co skutkuje powstawaniem zrogowaceń. Wysoka szpilka natomiast doprowadza do nienaturalnej postawy stopy.

Co ważne, w pracy dobrze mieć buty na zmianę, tak aby nie chodzić w jednym obuwiu przez cały dzień. Ma to znaczenie zwłaszcza zimą.

Odpoczynek stóp

Ważną kwestią jest też odpoczynek, jaki zapewnimy stopom w ciągu dnia. Jeśli jest to możliwe, zdejmijmy obuwie, w którym chodzimy cały dzień. Ściągnijmy też skarpetki czy rajstopy. W czasie relaksu warto też wykonać pewne proste ćwiczenia rozciągające palce.  Uniesienie nóg do góry wspomoże natomiast krążenie krwi. Już pięć minut jest w stanie zapewnić stopom odpoczynek i regenerację.

Regularna kontrola stanu stóp

Nie bez znaczenia jest też częste oglądanie swoich stóp. Taka kontrola pozwoli na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Dzięki temu można szybko zadziałać i udać się po pomoc do podologa. Sprawne rozpoczęcie leczenia wiąże się z tym, że nie trzeba będzie użyć w czasie niego skomplikowanych tudzież inwazyjnych metod. Istnieje też niższe ryzyko wystąpienia w czasie niego powikłań. Sama leczenie trwa znacznie krócej, a jego koszty są niższe. Można też uniknąć dolegliwości bólowych, a także liczyć na szybki powrócić do swoich codziennych czynności.

Z jakimi problemami zgłosić się do podologa?

W razie zaobserwowania niepokojących objawów nie należy więc czekać, a od razu udać się do gabinetu podologicznego. Najczęściej do tego specjalisty zgłaszają się osoby po niefachowych zabiegach wykonanych w gabinetach kosmetycznych, przez pedikiurzystów tudzież poprzez samodzielne działania. Po pomoc przychodzą osobą zmagające się z nadmiernie rogowaciejącym naskórkiem, odciskami i innymi zmianami skórnymi. Niekiedy powodem udania się do gabinetu jest też rozwijająca się grzybica paznokci. Do podologa można zwrócić się z każdym problemem dotykającym stopy, ich skórę i paznokcie. Specjalista nie tylko rozpocznie odpowiednie leczenie, ale może też przeprowadzić zabiegi profilaktyczne, jak i udzielić rad pacjentowi co do sposobu pielęgnacji jego stóp.