Ochrona prawna lekarzy
Prawo, Usługi

Ochrona prawna lekarzy

Ochrona prawna lekarzy – rozwój medycyny, dostępność nowoczesnych technologii oraz rosnące potrzeby pacjentów sprawiają, że lekarze potrzebują kogoś, kto chroni ich prawnie uzasadnione interesy. Prawo medyczne przez długi czas wyróżniało się na tle potrzeb rynku, wyróżniając się spośród innych gałęzi prawa. Adwokat prawa medycznego musi mieć szerokie rozumienie prawa pacjenta, zasad działania placówki medycznej, czy też podstaw samej medycyny. Zarówno lekarze, jak i placówki medyczne potrzebują obecnie pomocy prawnej, aby spokojnie działać.

Stała pomoc prawna

Coraz więcej szpitali i prywatnych placówek medycznych decyduje się na reprezentację swoich prawników medycznych w kontrowersyjnych sprawach. Zazwyczaj są zatrudnieni na dłuższą metę, aby móc udzielać lekarzom porad prawnych w bieżących sprawach. Jest niezbędny w obliczu tak szybko rozwijającej się medycyny, sztucznego zapłodnienia czy genetyki. Ten rozwój ma implikacje dla zmieniających się przepisów i nowych przepisów wiążących pracowników medycznych. Co najważniejsze, lekarze muszą skoncentrować się na swojej praktyce zawodowej, a eksperci medyczno-prawni dbają o to, aby ich działania nigdy nie wykraczały poza normy prawne.

Wszyscy przychodzą nam na myśl sceny z amerykańskiego serialu, w których np. próba wykonania niebezpiecznej operacji jest blokowana przez prawnika ze szpitala. Z korzyścią dla szpitala zapobiegło operacji i ewentualnym procesom sądowym ze strony pacjentów lub ich rodzin. Adwokaci prawa medycznego troszczą się nie tylko o dobrą reputację szpitala i zgodność z prawem, ale także o jego kondycję finansową.

Błąd w sztuce lekarskiej

Ochrona prawna lekarzy
Ochrona prawna lekarzy

Roszczenia z tytułu błędów w sztuce cywilnej stają się coraz częstsze. Pacjenci składają również skargi do prokuratury lub do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarza. W takim przypadku sąd lekarski musi wszcząć postępowanie, z którego pacjent korzysta następnie w postępowaniu cywilnym. Często takie błędy nie są winą lekarza, jego zaniedbania lub braku wiedzy. Jest to raczej spowodowane szeregiem niekorzystnych stanów spowodowanych stanem pacjenta lub operacją wykonaną zbyt późno. Lekarze mogą nie być w stanie skutecznie się bronić bez odpowiedniej pomocy. Adwokat medyczny od samego początku doradzał lekarzowi i reprezentował go w sądach medycznych i cywilnych, tworząc w ten sposób skuteczną linię obrony.

Nadużycia stają się coraz częstsze. Wynika to ze zwiększonej świadomości pacjentów, ich praw oraz medialnego charakteru takich kwestii. Często najłatwiej jest obwiniać lekarza o operację lub nieudaną operację i trudno mu się bronić. Dziś media bardzo reagują na takie przypadki, wydając natychmiastowe werdykty. Dla lekarzy oznacza to często ostracyzm w miejscu pracy, utratę zaufania pacjentów, a nawet zawieszenie praktyki. Bardzo ważne jest, aby lekarze wiedzieli, że mają dostęp do wsparcia przez cały czas, co znacznie ułatwia ich pracę i sprawia, że ​​ich wykonywanie jest niezawodne.

Domniemane przekupstwo

Lekarze mają zawód, który wzbudza wdzięczność ich pacjentów. W przeszłości standardem było wręczanie drobnych upominków lub droższych upominków za świadczone usługi. Są to zazwyczaj dobra materialne, ale zdarzają się też koperty, w których przechowywane są pieniądze, co może np. przyspieszyć operacje. Dziś ta sytuacja została wyeliminowana, a lekarz boi się przyjąć nawet drobne podziękowania. Niestety, istnieją podejrzenia o przekupstwo z powodu aktów takich jak przyjmowanie czekolady. Żyjemy w czasach, w których łatwo jest kogoś winić, ale o wiele trudniej przywrócić dobre imię. Coraz częściej lekarze są celowo przekupywani, aby dać się złapać. Na porządku dziennym jest również podsłuch lub nagrywanie. Dlatego w takiej rzeczywistości niezbędny jest radca prawny, który niezwłocznie zareaguje, udzieli porady i będzie reprezentował lekarza we wszelkich sporach.

Wsparcie dla placówek i szpitali

Zatrudnienie eksperta prawa medycznego adwokat-seidel.pl/prawo-medyczne-kancelaria-warszawa/ może uchronić szpital przed utratą reputacji i potencjalnymi procesami sądowymi. Odszkodowanie za błędy w sztuce lekarskiej pozbawia szpitale płynności finansowej, często wielomilionowej. Wiele placówek medycznych jest w złym stanie, a prawnicy medyczni dbają o to, aby kontrakty z NFZ były opłacalne, a nie przynoszące straty. Dodatkowo bieżące monitorowanie przestrzegania prawa przez wszystkich pracowników pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Pomoc prawników pomoże również w przekształceniu publicznych placówek medycznych w prywatne. Wiele ośrodków zdecydowało się na takie kroki, aby uchronić obiekty przed likwidacją. Pozwala to na świadczenie usług prywatnych w trakcie realizacji kontraktu z NFZ. Szpitale często dokonują dużych inwestycji wymagających przetargów – a kancelarie prawne zadbają o nie na dobrej drodze. Pomogą również wybrać rzetelnych wykonawców.

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl