Jak zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu? Koszty związane z ogrzewaniem domu czy mieszkania są znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto więc znać pewne rozwiązania, dzięki którym koszty ogrzewania można zminimalizować.
Jak zwiększyć oszczędność na ogrzewaniu?
Przykręć grzejniki przed opuszczeniem domu
Jeśli udajesz się do pracy czy wyjeżdżasz na wakacje lub weekend, nie zostawiaj kaloryferów mocno odkręconych. Jeśli i tak nie będziesz przebywać w domu, przykręć grzejniki, ale tak, aby przy tym nie doprowadzić do wychłodzenia domu. W przypadku jego wychłodzenia, do ogrzania domu niezbędne jest dostarczenie większej ilości ciepła, co oczywiście nie wygeneruje wcale oszczędności.
Załóż termostat
Drugą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby choć trochę zmniejszyć koszty ogrzewania, jest założenie termostatu. Dzięki niemu wiadomo jaka temperatura panuje w pomieszczeniach i można ją wygodnie kontrolować, dostosowując do swoich potrzeb. Ustawienie niższej temperatury w nocy jest sposobem na oszczędności.
Zasłaniaj okna
Zasłony i żaluzje stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed uciekającym z domu ciepłem. Zimą warto więc zasłaniać okna po zmroku, gdyż tkaniny będą stanowiły dodatkową barierę dla ciepła. Polecane są zwłaszcza rolety zewnętrzne, chociaż jest to rozwiązanie trochę kosztowne.
Załóż ekrany zagrzejnikowe
Ekrany odbijające światło pozwalają na zwiększenie efektywności wygenerowanego ciepła. Warto więc zamontować specjalne ekrany z folii aluminiowej za grzejnikami. Ich zadaniem jest odbijanie ciepła w kierunku pokoju oraz ograniczenie straty ciepła przenikającego przez ściany. Wystarczy do tego zwykły arkusz folii aluminiowej przyklejony na materiał termoizolacyjny. Taka inwestycja jest w stanie ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło do 5 procent w ciągu roku i jest dosyć tania.
Odsłoń grzejniki
W okresie zimowym pamiętaj o tym, aby nie zasłaniać kaloryferów ubraniami, ręcznikami i innymi rzeczami. Nie poleca się także zabudowania grzejników, nawet ich starych żeliwnych. Takie postępowanie znacząco zwiększa rachunki za ogrzewanie. Grzejniki muszą oddawać ciepło do wnętrza bez żadnych napotkanych trudności. Nie należy zasłaniać grzejników również meblami, zasłonami i firanami. Doprowadza to do zaburzenia cyrkulacji powietrza, przez co ciepło nie przedostaje się tam, gdzie jest to potrzebne. Meble i inne przedmioty powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od grzejników.
Odpowietrz grzejniki
Czasem zdarza się, że grzejniki zaczynają działać gorzej i nie utrzymują odpowiedniej temperatury, która została ustawiona na termostacie. Rozwiązaniem problemów jest często odpowietrzenie ich. W klasycznych modelach jest to niezwykle prosta czynność, którą można wykonać bez trudu samodzielnie. Jeśli chodzi o stare grzejniki żeliwne, ich skuteczność maleje poprzez malowanie ich. Przez wiele lat możne na nich zgromadzić się dosyć gruba warstwa farby.
Rozsądnie wietrz mieszkanie
Wietrzenie mieszkania lub domu jest niezwykle istotne dla zachowania właściwego mikroklimatu w domu. Zmniejsza ryzyko zawilgocenia, a co za tym idzie rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Jest to także korzystne dla zdrowia człowieka, gdyż chroni przed alergiami i schorzeniami układu oddechowego. Istotne jest jednak to, aby wietrzyć pomieszczenia rozsądnie, tak aby nie marnować niepotrzebnie energii. Grzejniki powinny być skręcone podczas wietrzenia. Oprócz tego nie należy zbyt długo wietrzyć wnętrza, najlepiej należy to robić przez około 3-5 minut. Najlepiej robić to częściej, a krócej
Ustaw właściwą temperaturę w nieużywanych pokojach
Jeśli jakieś pomieszczenie jest nieużywane przez dłuższy czas, wówczas najlepiej ustawić tam niższą temperaturę. W razie potrzeby zawsze możesz podnieść temperaturę w danym pokoju.
Wybierz odpowiedni sposób ogrzewania domu
Jeżeli nie korzystasz z miejskiej sieci ciepłowniczej, wówczas możesz sam wybrać sposób ogrzewania budynku. Do wyboru masz gaz ziemny, ogrzewanie olejowe czy ekogroszek. Wybór w dużym stopniu wpłynie na koszt samej instalacji, jak i eksploatacji.
Zadbaj o termoizolację budynku
Ocieplenie domu jest niezwykle ważną kwestią. W przypadku budynku nieocieplonego straty ciepła są ogromne. Pomimo tego, że taka inwestycja jest kosztowna, to jednak po pewnym czasie się zwróci. Wnętrza staną się ciepłe i przytulne a rachunku znacząco się obniżą. Dobrze ocieplony dom nie traci sporej ilości energii na ogrzanie pomieszczeń.
Wybierz odpowiednie okna i drzwi
To właśnie przez okna i drzwi ucieka najwięcej ciepła. Warto więc je dobrze uszczelnić lub wymienić stare na nowe i szczelne.
Zadbaj o stan instalacji
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zadbaj także o dobre działanie instalacji grzewczej. Stan instalacji należy kontrolować regularnie, zwracając uwagę na piec, jak i ustawienia. Jeśli będą one właściwe, wówczas grzejniki będą zużywały mniejszą ilość energii niezbędnej do ogrzewania. Wszelkie zanieczyszczenia i usterki zaburzają przepływ powietrza, a więc zwiększają zużycie energii. Oznacza to oczywiście większe koszty ogrzewania domu. Warto też sprawdzać stan instalacji z uwagi na jej bezpieczeństwo.