W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszy się odnawianie starych mebli. Jednym ze sposobów jest oklejanie, które z pewnością jest godne uwagi. Jakie zalety niesie ze sobą oklejanie mebli folią samoprzylepną? Na jaką okleinę powinniśmy się zdecydować? W jaki sposób oklejać meble? Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas oklejania mebli? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników
Oklejanie mebli folią samoprzylepną- zalety
Nie da się ukryć, że oklejanie mebli to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na to, aby zmienić wygląd wnętrza. Przemiana ta jest korzystna ze względów ekonomicznych, bowiem za jeden metr folii samoprzylepnej możemy zapłacić niecałe 10 zł, co jest wartością w pełni satysfakcjonującą. W konsekwencji końcowa kwota jest zdecydowanie korzystniejsza od tej, którą przeznaczylibyśmy na zakup nowych mebli. Co prawda alternatywnym rozwiązaniem może okazać się specjalna farba, jednak używając jej musimy liczyć się z tym, że mogą powstać zacieki, natomiast pomieszczenia ubrudzą się ze względu na remont. Warto wspomnieć o tym, że oklejając mebel możemy liczyć na niepowtarzalny wygląd. Zyskamy unikatowy, jednocześnie oryginalny produkt, który w tradycyjnych sklepach nie będzie nigdy dostępny.
Na jaką okleinę powinniśmy się zdecydować?
Zastanawiasz się, jaka okleina jest najlepszym wyborem? Spieszymy z odpowiedzią! Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na materiał elastyczny, który nie może być zbyt twardy. Jego wytrzymałość jest zdecydowanie bardziej satysfakcjonująca, a sam proces oklejania staje się przyjemniejszy i łatwiejszy. Istotna jest także kwestia wodoodporności. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu możliwe jest użycie folii samoprzylepnej w takich miejscach, jak chociażby kuchnia czy też łazienka. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku wnętrzarskim producenci oferują nam bardzo szeroką gamę kolorów i wzorów. Do wyboru mamy m.in. pastele, klasyczną biel, wzorki, mozaiki, imitację drewna, imitację kamienia. Nasz ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań. Przykładowo w nieco nowocześniejszych wnętrzach zalecane są folie połyskujące się. Jeśli jednak jesteśmy fanami klasyki, ciekawym rozwiązaniem wydaje się być opcja matowa. Szukasz sposobu na to, aby okleić meble, jednocześnie nie zmieniać diametralnie wnętrza? Strzałem w dziesiątkę może okazać się folia przezroczysta, która to pełni funkcje ochronne przed wszelkimi zabrudzeniami czy też uszkodzeniami.
W jaki sposób oklejać meble http://supermeble.com.pl/?
Oklejanie mebli nie jest wbrew pozorom trudną czynnością, jednakże wymaga pewnych umiejętności manualnych, a także cierpliwości. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania, w pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne produkty, do których zaliczyć możemy okleinę, nożyczki (lub nożyk), miarkę, ołówek, suszarkę do włosów (lub opalarkę), papier ścierny, a także dowolny przedmiot, za pośrednictwem którego przyciśniemy folię (może to być chociażby karta do bankomatu). Teraz możemy rozpocząć proces przygotowania powierzchni. Przed rozpoczęciem czynności właściwych, musimy wcześniej wyczyścić meble, a także usunąć uchwyty. Następnie wygładzamy zewnętrzne warstwy i nierówności, korzystając z papiery ściernego. Sprawi to, że okleina będzie się jeszcze lepiej trzymała. Teraz możemy przejść do montażu. Należy odmierzyć dokładną ilość okleiny, pomocna okaże się miarka i ołówek. Nie zapominajmy o kilkucentymetrowym zapasie. Istotną kwestią jest sposób kładzenia, mianowicie od góry do dołu, od środka na zewnątrz. Zdejmujemy papier zabezpieczający, następnie przykładamy folię i ją przyklejamy, jednocześnie korzystając z twardego narzędzia do dociskania. Jest to bardzo istotne, w przeciwnym wypadku powstaną pęcherzyki powietrza, które po czasie mogą spowodować odklejanie się folii. Jeśli pomimo naszych starań doszło do przykrego incydentu w postaci pęcherzyków, wówczas odklejamy folię i naklejamy ją ponownie. Niewielkie zmiany mogą zostać przekłute igłą- nie będzie miało to wpływu na wytrzymałość całości.
Oklejanie mebli- najczęściej popełniane błędy
Pomimo tego, że sam proces oklejania mebli nie należy do najbardziej skomplikowanych, to jednak regularnie dochodzi do sytuacji, w których popełniamy błędy. Jednym z najczęstszych jest źle dobrana okleina. Jeśli jest ona zbyt sztywna, ułożenie jej na meblach będzie trudne. Kolejnym częstym problemem jest nieprawidłowe przygotowanie mebla, a dokładnie powierzchni. Powinna ona być wcześniej oczyszczona, odtłuszczona, wysuszona. Jest to szczególnie istotne w meblach nieco starszych. Regularnym błędem jest również złe przycinanie okleiny, co z reguły zdarza się wszystkim osobom, które rozpoczynają oklejanie mebla bez odpowiedniego wymierzania ścianek. Nie możemy także oklejać od dołu do góry, bowiem nie przyniesie to rezultatów, które byłby dla nas satysfakcjonujące.