Większość ludzi kupujących laptopy staje przed koniecznością wyboru rodzaju pamięci, która najbardziej będzie dopasowana do ich potrzeb. Rynek komputerów proponuje nam zakup dysku półprzewodnikowego (SSD) lub dysku twardego (HDD). Który z nich to lepszy wybór, pamięć SSD lub HDD? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie; każdy kupujący ma inne potrzeby i decyzję należy podjąć na podstawie swoich preferencji i oczywiście budżetu. Chociaż cena dysków SSD spada, przewaga cen za gigabajt jest nadal odczuwalna w porównaniu do dysków HDD. Jeśli jednak najważniejsza jest wydajność i szybkie uruchamianie, a koszty zakupu laptopa są drugorzędne, to wybór dysku SSD wydaje się być właściwą drogą.
Czym są dyski SSD?
Dyski SSD to rodzaj urządzenia pamięci masowej podobnego do dysku twardego (HDD). Obsługuje odczyt i zapis danych oraz utrzymuje przechowywane dane w stałym stanie, nawet bez zasilania. Wewnętrzne dyski SSD łączą się z komputerem, przy użyciu standardowych połączeń IDE lub SATA. Skrót SSD oznacza Solid State Drive. Zapewne każdy zna pamięć USB – dysk SSD można uznać za bardziej wyrafinowaną wersję skromnej pamięci USB. Podobnie jak pamięć Memory Stick, na dysku SSD nie ma żadnych ruchomych części. Informacje są raczej przechowywane w mikroczipach. Ta różnica sprawia, że prędkość dysku SSD jest znacznie szybsza.
Budowa dysków SSD
Podczas gdy dyski SSD pełnią tę samą funkcję co dyski twarde, ich elementy wewnętrzne są bardzo różne. W przeciwieństwie do dysków twardych dyski SSD nie zawierają żadnych ruchomych części (dlatego nazywane są dyskami półprzewodnikowymi). Zamiast przechowywać dane na talerzach magnetycznych, dyski SSD przechowują dane za pomocą pamięci flash. Ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części, nie muszą się „obracać” w stanie uśpienia i nie muszą przesuwać głowicy napędu do różnych części dysku, aby uzyskać dostęp do danych. Dlatego dyski SSD mogą uzyskiwać dostęp do danych szybciej niż dyski HDD.
Dysk SSD nie ma mechanicznego ramienia do odczytu i zapisu danych, zamiast tego korzysta z wbudowanego procesora zwanego kontrolerem. Służy on do wykonywania operacji związanych z odczytem i zapisem danych. Kontroler jest bardzo ważnym czynnikiem w określaniu prędkości odczytu odczytu SSD. Decyzje związane z przechowywaniem, odzyskiwaniem, buforowaniem i czyszczeniem danych mogą determinować ogólną szybkość SSD.
Współczynnik kształtu dysku SSD może być taki sam jak zwykłego dysku twardego. Występuje w standardowym rozmiarze, który można zmieścić w obudowie, blok jest kasowany, a dane są przepisywane ze zmianami do nowego bloku. Gdy dysk jest bezczynny, przechodzi proces polegający na wyrzucanie elementów bezużytecznych i upewnieniu się, że informacje w starym bloku są bieżąco usuwane i że blok może być ponownie zapisany. Istnieje ponadto proces, zwany TRIM, który informuje dysk SSD, że może pominąć przepisywanie pewnych danych po skasowaniu bloków. Ponieważ liczba zapisanych bloków jest skończona, jest to ważny proces, który zapobiega przedwczesnemu zużyciu dysku. Aby dodatkowo zapobiec zużyciu dysku, istnieje algorytm zapewniający, że każdy blok w dysku otrzyma taką samą liczbę procesów odczytu bądź zapisu. Ten proces nazywa się wyrównywaniem zużycia i zachodzi automatycznie, gdy przemiennik pracuje. Ponieważ proces odczytu / zapisu wymaga przenoszenia danych, dyski SSD są ze i złączach dla dysków twardych tej samej wielkości. Złącze używane dla tych standardowych rozmiarów to SATA. Dostępne są mniejsze dyski SSD, które wykorzystują tak zwane mini-SATA (mSATA) i pasują do gniazda mini-PC laptopa. Istnieją również na rynku nowsze dyski SSD, które mogą korzystać z interfejsu NVMe w celu zapewnienia najszybszej możliwej prędkości dysków SSD.
Jak działają dyski SSD?
Typowy dysk SSD korzysta z tak zwanej pamięci flash opartej na NAND. Jest to pamięć nieulotna. Najprościej mówiąc, oznacza to, że możesz odpiąć dysk i nie stracisz tego, co było na nim zapisane. Jest to oczywiście istotna cecha każdego rodzaju pamięci stałej. W pierwszych tygodniach po wprowadzeniu dysków SSD na rynek krążyły plotki, że przechowywane dane znikną po kilku latach. Okazało się jednak, że dzięki dzisiejszej technologii, możesz odczytywać i zapisywać dane na dyskach SSD przez cały dzień, a integralność przechowywania danych będzie utrzymana przez ponad 200 lat.
Aktualizacja danych jest bardziej złożona w przypadku dysków SSD. Za każdym razem, gdy poprosisz komputer o pobranie lub aktualizację danych, kontroler SSD sprawdza adres żądanych danych i odczytuje ich bieżący stan. Wszystkie dane w bloku muszą zostać odświeżone, gdy jakakolwiek ich część zostanie zaktualizowana. Dane ze starego bloku są kopiowane do innego bo zwykle nadmiernie obciążone pamięcią; zawsze jest pewna ilość dysku, która nie jest zgłaszana do systemu operacyjnego i niedostępna dla użytkownika. Dzięki temu dysk może przenosić i usuwać elementy bez wpływu na całkowitą pojemność pamięci.
Różnica między dyskami twardymi a dyskami półprzewodnikowymi polega na technologii służącej do przechowywania i pobierania danych. Dyski twarde są tańsze i można uzyskać więcej miejsca do przechowywania. Dyski SSD są jednak szybsze, lżejsze, trwalsze i zużywają mniej energii. Twoje potrzeby określą, który dysk będzie dla Ciebie najlepszy.