Dlaczego miód jest zdrowy
Zdrowie

Dlaczego miód jest zdrowy

Dlaczego miód jest zdrowy – chociaż wiele razy słyszałeś takie stwierdzenie, to tak naprawdę nie potrafisz wskazać, dlaczego tak się dzieje? A może to mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Sprawdź kluczowe fakty na temat miodu. M.in. poznaj skład tych produktów. W naszym poradniku podpowiadamy także, czy miód jest zdrowy w przypadku cukrzyków.

Z czego składa się miód?

Dlaczego miód jest zdrowy
Dlaczego miód jest zdrowy

Wyodrębniamy rozmaite rodzaje tych produktów. Chociażby ze względu na sposób powstawania. Ogólnie miód pszczeli to produkt naturalny. Warto tutaj podkreślić, że eksperci polecają tylko takie rozwiązania. Nie decyduj się np. na dużo tańsze miody sztuczne. Może i smakują one podobnie, ale mają zdecydowanie gorszy skład. Przez to nie działają dobrze na funkcjonowanie naszego organizmu. A dobrze wykonany miód to nie tylko uczta dla podniebienia. To także szansa, by zadbać o własne zdrowie. Naturalne produkty z tej kategorii są wytwarzane z nektaru kwiatowego albo spadzi. Bardzo duże znaczenie mają tutaj oczywiście pszczoły. Te owady zbierają bowiem soki nektaru bądź ewentualnie spadzi. Na tym jednak ich praca się nie kończy. Później zbiory są właściwie przerabiane w ulu.

Warto zaznaczyć, że te produkty są także wzbogacane m.in. w enzymy. Następnie pszczelarze zbierają owoce ich pracy. A potem można delektować się niesamowitym smakiem i bardzo przyjemną wonią. Zastanawiasz się, jaki jest skład chemiczny? Miód to generalnie stężony wodny roztwór cukrów, który cechuje się mocno higroskopijnymi właściwościami. Warto wspomnieć, że składa się on przede wszystkim z węglowodanów i wody. Jeśli chodzi o cukry, to występują tutaj przede wszystkim cukry proste, czyli fruktoza i glukoza. To nie koniec. W składzie naturalnych produktów nie brakuje również wielu minerałów. Takich, jak magnez, sód, fosfor, potas, wapń, cynk, żelazo, jod, czy mangan. Co ważne, spożywanie miodu dostarcza do naszego organizmu cenne witaminy. M.in. są to witamina C oraz te z grupy B (tiamina, ryboflawina, czy niacyna). Te wszystkie właściwości powodują, że miód jest bardzo zdrowy. Musi być jednak spożywany z umiarem.

Krystalizacja miodu: czy jest się czego obawiać?

Na ten temat jest zadawanych bardzo wiele pytań. Generalnie ludzie mają świadomość, że naturalne miody są zdrowe. Warto je zatem spożywać. Przynajmniej od czasu do czasu. Ważne jest jednak to, by kupić rzeczywiście dobrej jakości produkty. Np. bezpośrednio od zaufanych pszczelarzy. Trzymaj się zaś z daleka od miodów sztucznych. Są one może i tańsze, ale cena z czegoś wynika… Niestety, bardziej atrakcyjne warunki finansowe są równoznaczne z gorszym składem. A na swoim zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Wiele osób zastanawia się, czy naturalne miody po krystalizacji dalej są tak rekomendowane w kontekście naszego zdrowia. Czym w ogóle cechuje się ten proces? Krystalizacja jest w pełni naturalna. Mamy tutaj do czynienia z procesem, w którym zachodzi zmiana postaci płynnej (tak zwanej patoki) w stałą (chodzi o krupiec). Wówczas można zaobserwować m.in. rozmaite grudki. Nie trzeba się tym jednak przejmować, ponieważ jest to bezpieczny proces. Co ważne, nie jest to przemiana chemiczna, a jedynie fizyczna. Na skutek tego naturalne miody co prawda zmieniają formę, ale nie ulega zmianie ich skład, a co za tym idzie także i cenne właściwości. Jeśli ktoś interesuje się tym zagadnieniem to wie, że ten proces można odwrócić. Wówczas mamy do czynienia z dekrystalizacją. Nie ma jednak tutaj takiej konieczności. Możesz być bowiem spokojny, że naturalne miody (nawet po krystalizacji) są dalej zdrowe.

Czy cukrzycy mogą stosować miód?

W tym temacie pojawia się wiele opinii. Niestety, nie wszystkie są zgodne ze stanem faktycznym. A cukrzycy muszą szczególnie uważać na swoją sytuację, by ich stan zdrowia nie uległ pogorszeniu… Faktem jest, że naturalne miody mają wiele cennych właściwości. Eksperci (prawdziwi) od medycyny zaznaczają jednak, że w tym przypadku nie jest to polecane. Choćby dlatego, że naturalne miody mają średnie lub wysokie indeksy glikemiczne. Jeszcze gorzej pod tym kątem wyglądają produkty sztuczne. Te powinny być od razu odrzucone nawet ze wstępnych rozważań. Jednym z założeń diety dla diabetyka jest stosowanie produktów, które mają niski indeks glikemiczny. To jednak nie wszystko. Naturalne miody nie są także polecane ze względu na skład. Wszystko dlatego, że zawarte komponenty powodują wahania poziomu glikemii we krwi osoby chorej. Nie jest to zaś pożądane zjawisko. Stosowanie nieodpowiednich produktów może np. przyczynić się do relatywnie dużego wyrzutu insuliny. Potem poziom cukru we krwi szybko spada. Aż do stężenia poniżej stanu początkowego. Takie „skoki” nie są zaś dobre i należy robić wszystko, by tego unikać. W trosce o swoje zdrowie i pozytywne samopoczucie. Gdyby jednak diabetyk chciał koniecznie spróbować miód, to polecanym wariantem jest akacjowy. Z czego to wynika? Takie produkty posiadają stosunkowo niskie indeksy glikemiczne. Ponadto miód akacjowy ma lepszy stosunek fruktozy do glukozy (wyższy w porównaniu z innymi rodzajami miodów).