Czy outsourcing kadrowo-płacowy się opłaca?
Praca, Usługi

Czy outsourcing kadrowo-płacowy się opłaca?

Czy outsourcing kadrowo-płacowy się opłaca? Prowadzenie większej firmy wymaga zatrudniania pracowników, którzy będą zajmować się stałym zwiększeniem efektywności jej działania. Im większa firma, tym więcej jest z tym pracy. Pracowników bowiem trzeba nie tylko odpowiednio dobrać, ale też fachowo przeszkolić, ale i w przyszłości kontrolować, by rzeczywiście wpływali na to, jak działa firma i w jakim kierunku się rozwija. Rzeczy do zrobienia w ich kwestii jest całe mnóstwo, jednak tak naprawdę nie wszystkie muszą spoczywać na barkach właściciela firmy. Okazuje się, że sprawy kadrowe i płacowe da się załatwiać przez tak zwany outsourcing. Czy jednak opłaca się to robić? Jakie korzyści mogą z niego płynąć, a które firmy mogą uznać go za nierentowny? O tym wszystkim opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto wejść w outsourcing kadrowo-płacowy

Zastanawiając się nad tym, czy outsourcing kadrowo-płacowy się opłaca warto zwrócić uwagę na wszystkie zalety, jakie są w stanie towarzyszyć postawieniu właśnie na niego. Wiele z nich jest w stanie znacząco wpłynąć na funkcjonowanie firmy oraz przyczynić się do jej bardzo gwałtownego rozwoju.

  • Outsourcing pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu – jeżeli ma się w planach zatrudnienie wielu osób i zadbanie o to, by każda z nich sprawdzała się na swoim stanowisku, trzeba mieć świadomość tego, jak bardzo czasochłonny może to być proces. Zwłaszcza że sama rekrutacja potrafi trwać naprawdę długo, a późniejsze szkolenie, adaptacja i inne procesy – jeszcze dłużej. Zaoszczędzony czas można poświęcić na realizację wielu innych zadań i pracowanie nad większym przychodem.
  • Dzięki niemu można mieć pewność co do zatrudnianej kadry – agencje outsourcingowe dbają o to, by zatrudniani przez nie pracownicy doskonale radzili sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami. One też kontrolują tych pracowników i regularnie sprawdzają, czy dobrze realizują swoją pracę.
  • Za jego sprawą jest się w stanie zatrudniać pracowników sezonowo – nie trzeba więc wiązać się z nimi na dłuższy czas. Jeżeli potrzebuje się pracownika tylko na kilka miesięcy (na przykład tych najbardziej intensywnych), dzięki niemu ma się taką możliwość.
  • Powoduje znacznie mniejsze koszta – choć korzystanie z usług agencji outsourcingowej wymaga płacenia jej dodatkowej marży, w ogólnym rozrachunku jest bardzo opłacalne. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, że w zaoszczędzonym dzięki niej czasie można zająć się generowaniem dodatkowego przychodu dla prowadzonej przez siebie firmy oraz dbaniem o to, by ta rozwijała się bez ograniczeń. Zwłaszcza tych spowodowanych niedoborami kadrowymi.

Oczywiście to, z jak dużej ilości korzyści będzie się czerpało zależy od konkretnej firmy. Jeśli posiadamy tę większą, znacznie bardziej odczujemy przesiadkę na outsourcing. Tak samo będzie w sytuacji, w której będziemy poświęcać mnóstwo czasu sprawom kadrowym. Wtedy też takie rozwiązanie przyniesie nam dużą ulgę.

Kiedy okaże się to mało opłacalne?

Nie da się powiedzieć tego, że outsourcing kadrowo-płacowy sprawdza się w absolutnie każdym przypadku. Czasem bowiem okazuje się niewarty całego zachodu i reorganizowania struktury firmy, jaką się prowadzi.
Brak opłacalności outsourcingu kadrowo-płacowego odczują przede wszystkim te firmy z które potrzebują zaledwie jednego czy dwóch nowych pracowników. W ich przypadku, ze względu właśnie na niewielką skalę zatrudnienia, inwestowanie w pośrednika będzie mało ekonomiczne. Zwłaszcza że w takiej sytuacji proces rekrutacyjny może być szybki i prosty, a zarządzanie pracownikiem można powierzyć swojej obecnej kadrze (a od strony finansowej – księgowej).

Z usług outsourcingu kadrowo-płacowego nie powinno się korzystać również przy poszukiwaniu pracowników na wyższe, kierownicze stanowiska. Takie osoby bowiem rzadko kiedy korzystają ze standardowych kanałów poszukiwania pracy dla siebie. Znacznie częściej trzeba dotrzeć do nich bezpośrednio i przekonać ich do zmiany obecnego pracodawcy na nas. To z kolei wymaga zgoła odmiennego podejścia.
O ile zatem outsourcing jest czymś bardzo opłacalnym, o tyle w nie w każdym przypadku sprawdzi się on dobrze. Ważne jest zatem, by jeszcze przed wejściem w niego ocenić, czy tak właściwie będzie się go potrzebowało. Tylko przy szczerej odpowiedzi na to pytanie będzie się mogło liczyć na rentowność tego właśnie rozwiązania.

Czy outsourcing kadrowo-płacowy się opłaca? Jest to pytanie, na które odpowiedź nie jest ani prosta, ani też jednoznaczna. Jego opłacalność zależy bowiem od mnóstwa czynników. Oczywistym jest, że nie jest on czymś darmowym, a za pozyskanie pracowników przy jego udziale trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Od tego, jak wykorzysta się zaoszczędzony w ten sposób czas i zasoby ludzkie (konieczne chociażby do tego, by przeprowadzić rekrutację) zależeć będzie to, ile na całym tym przedsięwzięciu finalnie się zyska.
Olbrzymia popularność na outsourcingu kadrowo-płacowego wśród gigantów działających na rynku wskazuje na jedno – jest on czymś, co z pewnością warto rozważyć, przekalkulować lub też sprawdzić na własnej skórze.