Sublimacja to dość niejednoznaczne określenie, które jest używane w wielu dziedzinach działalności, takich jak: psychologia, fizyka, chemia, biologia, a także w różnych branżach, w tym poligraficznych (w szczególności: produkcja pamiątek, druk na tkaninie, druk na metalu i oczywiście – produkcja metalowych tabliczek znamionowych). We wszystkich powyższych przypadkach słowo sublimacja oznacza proces przejścia z jednego stanu do drugiego, chociaż obiekty biorące udział w tym procesie mogą być zróżnicowane.
Co to jest sublimacja?
Sublimacja to naturalne zjawisko i ma znaczenie w fizyce i chemii. Woda jest najpowszechniejszą substancją na planecie Ziemia, my sami jesteśmy w 90% wodą. Pierwsze eksperymenty dotyczące przejścia materii z jednego stanu do drugiego wykonaliśmy w dzieciństwie. Złapaliśmy płatki śniegu lub wzięliśmy garść śniegu i obserwowaliśmy, jak płatki śniegu topią się w naszych dłoniach, zamieniają się w wodę, a następnie całkowicie wyparowują.
Co to jest sublimacja w przemyśle tekstylnym i poligraficznym? Druk sublimacyjny w przemyśle tekstylnym to metoda barwienia tkanin syntetycznych, poliestrowych, szeroko stosowana w obszarach: odzież sportowa i designerska a także: narzuty, zasłony, tapety z tkaniny, gobeliny. Reklama: flagi, namioty kampanii, banery, serpentyny, standy Druk sublimacyjny w poligrafii to metoda przenoszenia obrazów na różne materiały i powierzchnie, takie jak: metal, drewno, tektura, płyta pilśniowa, MDF, ceramika, a także różnorodne wyroby upominkowe. Głównym warunkiem jest to, aby były wykonane z materiału syntetycznego lub pokryte powłoką syntetyczną (farbą lub lakierem bezbarwnym). Powłoka ta musi być podatna na sublimację.
Najpopularniejsze znaczenie sublimacji
Pomimo wszystkich naukowych terminów i procesów, słowo sublimacja pojawiło się w mowie potocznej całkiem niedawno. Do początku XXI wieku nikt nigdy nie używał tego określenia w życiu codziennym. Pojawienie się tego terminu w życiu codziennym związane jest z rozwojem branży poligraficznej oraz pojawieniem się w powszechnym użytku domowym: koszulek, filiżanek i innych pamiątek (wykonanych właśnie metodą druku sublimacyjnego).
Czym jest druk sublimacyjny?
Druk sublimacyjny w kolorze pozwala na nanoszenie na tkaninę wydruków o wysokiej, jakości porównywalnej z drukowaniem zdjęć na papierze. Druk sublimacyjny to proces nakładania tuszu, w którym jest on nagrzewany do tego stopnia, że w postaci gazu wnika głęboko bezpośrednio w strukturę drukowanego materiału.Taki nadruk wykorzystywany jest do znakowania syntetycznych koszulek, bluzek, sukienek, kurtek, czapek, bandan, odzieży sportowej, poduszek, toreb, obrusów, flag, rolet wykonanych z materiałów syntetycznych (poliester, nylon).
Technologia druku sublimacyjnego
Druk sublimacyjny zwyczajowo nazywa się metodą nanoszenia obrazu lub tekstu na powierzchnię tkanin poliestrowych, poliamidowych, acetatowych specjalnym atramentem, który jest następnie utrwalany na tkaninie za pomocą działania termicznego (ogrzewanie od 180 do 200 ° C). Technologia zakłada głębokie wnikanie oparów farby w strukturę tkaniny i wypalanie w niej, co gwarantuje trwałość i jasność koloru nadruku https://odziez-z-nadrukiem.waw.pl/, który nie blaknie podczas prania i nie blaknie z upływem czasu. Obrazy drukowane sublimacyjnie można nanosić na tkaniny zawierające od 60% do 100% poliestru (półsyntetyczne, syntetyczne). Wyjaśnia to fakt, że jest to dokładnie takie włókno, które po podgrzaniu jest w stanie otwierać pory i przepuszczać farbę w stanie pary w głąb struktury. Naturalna tkanina nie rozszerza się, więc farba nie zasycha, w efekcie wzór szybko się wypiera.
Farbę nakłada się najpierw na specjalny matowy papier. Następnie papier jest mocno dociskany do tkaniny syntetycznej do nadruku sublimacyjnego (najlepiej białego) i umieszczany w nagrzanej prasie termicznej na 1-3 minuty. Obraz przechodzi z papieru na tkaninę. Jeśli potrzebujesz drukować na innym materiale, który nie wchłania tak dobrze tuszu, jest on pokryty specjalnym lakierem sublimacyjnym. Umożliwia to malowanie obrazu na zakrzywionej powierzchni (takiej jak kubek). Farba wnika w pory lakieru, które są otwierane pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Produkt umieszcza się w zimnej wodzie, a pory zamyka, zachowując wydrukowany obraz. W ten sposób powstają płytki ceramiczne, tabliczki do domu i biura, tablice z nagrodami i wiele więcej.
Rodzaje druku sublimacyjnego
Bezpośredni druk sublimacyjny polega na bezpośrednim naniesieniu obrazu na tkaninę. Zasada metody jest podobna do działania drukarki: atrament jest podgrzewany i mieszany wewnątrz urządzenia, a następnie nakładany na płótno. Może być przeprowadzony na dwa sposoby:
- Sublimacja na mokro – do nakładania farby stosowana jest drukarka atramentowa, powierzchnia tkaniny jest wstępnie zabezpieczona podkładem na bazie żywic poliestrowych.
- Sublimacja na sucho – do druku używana jest drukarka laserowa i papier termiczny.
Ta technologia druku jest uważana za pracochłonną i znajduje uzasadnienie, gdy wymagane jest nanoszenie obrazów na tekstylia w rolkach, np. przy produkcji obrusów, dekoracji teatralnych, zasłon. Druk termotransferowy sublimacyjny składa się z dwóch etapów. Najpierw rysunek jest przygotowywany za pomocą plotera. Odbicie lustrzane jest drukowane na specjalnym papierze sublimacyjnym. Następnie obraz jest przenoszony na powierzchnię tkaniny, poddaje się ogrzewaniu do 180-200 z prasy cieplnej C. W tym przypadku para atramentu wnika głęboko w strukturę materiału tekstylnego i zostaje utrwalona, spiekając się z włóknami. Ten rodzaj sublimacji stosowany jest zarówno przy produkcji pojedynczych elementów, jak i przy produkcji masowej. Często stosowany jest do nanoszenia nadruków na produkty reklamowe (flagi, torby ekologiczne), odzież do kreowania stylu firmowego (koszulki, szaliki), pamiątki tekstylne (poszewki na poduszki, szaliki, torby).